Praca, którą wykonujemy w miejscu zatrudnienia, musi być oczywiście wydajna. Takie jest zresztą założenie stosunku pracy, który zachodzi pomiędzy pracodawcą, a pracownikiem. Niemniej ważnym zagadnieniem jest jednak wówczas to, jakie stosunki panują pomiędzy pracownikami. W końcu jesteśmy istotami czującymi i myślącymi. Każdego dnia, gdy tylko wstajemy rano, towarzyszyć będą nam najróżniejsze emocje. To czyni z nas ludzi. Niezwykle ważną kwestią jest więc to, aby zapewnić sobie jak największy komfort mentalny w miejscu pracy. Nie zawsze jednak wszystko w takich środowiskach pracowniczych układa się tak, jakbyśmy chcieli.
Charaktery ludzie mają różne, a w konsekwencji niejednokrotnie nawet przyjaźń może się stać po prostu toksyczna. Przyczyną mogą być konflikty personalne lub odmienne spojrzenie na sposób realizacji zadań zawodowych. Czasami może też chodzić o odmienne zdanie na temat tak banalnych kwestii jak, chociażby gry hazardowe albo gust, co do seriali filmowych. Przyczyną może być wszystko. Najważniejsze, aby zachować zdrowy dystans i bronić się przed występowaniem toksycznych sytuacji.
W pracy zawsze warto mieć bliską osobę
Kariera zawodowa może przynosić nam rzeczywiście bardzo dużą satysfakcję. Mamy duże szczęście, jeżeli wykonujemy zawód wyuczony lub taki, który jest dla nas rzeczywiście przyjemny i pozwala nam się rozwijać zawodowo. Jeszcze lepiej, jeżeli relacje pomiędzy pracownikami są przynajmniej poprawny. Spory komfort będziemy mieć, jeżeli mamy przyjaciół, a dodatkowo jakąś bardzo zaufaną osobę. Rzeczywiście każdy chciałby mieć kogoś takiego bliskiego, z kim zawsze doskonale się dogaduje we wszystkich sprawach, dzięki czemu można przyjemniej pracować. Czy jednak tego rodzaju relacje zawsze będą miały tylko plusy? Może będą tu jednak jakieś minusy i w pewnym momencie niespodziewanie stracimy kontrolę nad tymi stosunkami? Czasami ktoś nawet nieświadomie może przekraczać pewne granice i w ogóle sobie z tego nie zdaje sprawy. Tymczasem to może być dla nas jednocześnie też bardzo wyraźny sygnał ostrzegawczy.
Jak w pracy powinien zachowywać się przyjaciel?
Trzeba też oczywiście pamiętać o tym, że w miejscu pracy nie możemy nikogo faworyzować. Należy więc bardzo ostrożnie układać tu stosunki tak, aby zachować odpowiednie proporcje w sferze emocjonalnej. Pamiętajmy, że przyjaźń z kimś może być bardzo źle odczytywana. W końcu automatycznie wtedy w umysłach innych osób, które patrzą na bliższe relacje pomiędzy dwiema osobami, rodzić się będzie myśl, że ktoś może być tutaj faworyzowany. Jednocześnie są też osoby, które będą wykorzystywać bliższą znajomość. Będą na przykład oczekiwać, że możemy dla nich zrobić więcej aniżeli dla innych pracowników. Osoby rozsądne oczywiście będą doskonale wiedziały, gdzie znajduje się ta granica, ale niestety emocje czasami wymykają się spod kontroli.
Przyjaźń w pracy jest jednak bardzo trudna?
Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, że czymś oczywistym powinno być właśnie zachowanie zdrowych proporcji. Może to być jednak utrudnione z uwagi na różne typy osobowości. Są osoby, które rozumują bardzo racjonalnie i doskonale wiedzą, że trzeba tu oddzielić sferę sacrum od profanum. Dobrze więc wiemy, że jednocześnie można być dobrym przyjacielem, ale gdy jest czas na pracę, to nie ma tu żadnej taryfy ulgowej i trzeba stanąć na wysokości zadania. Są też jednak osoby bardzo roszczeniowe, które oczekują, że wszystko im się należy. Wtedy jednak najczęściej taka relacja nie ma zbyt dużych szans na przetrwanie. Kluczowe więc w takich sytuacjach będzie skoncentrowanie się na własnej intuicji. Warto też trochę dokładniej zastanowić się, czy aby osoba, którą nazywamy przyjacielem, rzeczywiście nim jest, czy też może liczy tylko na jakieś profity?